Hydroterapia
Hydroterapia, zwana też wodolecznictwem, jest działaniem lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się oddziaływanie wody i ciśnienia hydrostatycznego na ustrój człowieka. Wpływają na prędkość przepływu krwi, która rośnie w cieplejszej wodzie i maleje w chłodniejszej.
Ponad to, zabiegi wodolecznicze wywierają wpływ na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.
Przyjmuje się, że zabiegi wykonywane w cieplejszej wodzie wpływają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Długotrwałe kąpiele w cieplejszej wodzie działają hamująco na ten układ.
Kąpiele w chłodniejszej wodzie zwiększają chęć do wysiłku jednocześnie zwiększając napięcie mięśni szkieletowych. Dodatkowo zimne bodźce generowane przez chłodniejszą wodę zmniejszają prędkość przewodzenia impulsów w ruchowych i czuciowych włóknach nerwowych
Zabiegi te wykonywane są w specjalnych zbiornikach, wyposażonych w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch.
Zabiegi kąpieli wirowej mogą być wykonywane zarówno na całe ciało jak i kończynę bądź kończyny.
Wskazaniami do tego typu zabiegów są:
Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody:
Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody:
W ramach kąpieli częściowych i całkowitych może zostać wykonany masaż wirowy. Mówimy już wtedy o kąpieli wirowej, która łączy w sobie wpływ temperatury wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym.